Od igranja se raste

Od igranja se raste

U nastavku je prenesen članak psihologinje Tene Erceg o važnosti igri i s prijedlozima igara za ljetne dane, a koji se u cijelosti može pročitati na: https://mailchi.mp/22a6794be13d/newsletter-centra-rastimo-zajedno?e=43f53e8d17&fbclid=IwAR02hAeyb6ANgL3DEHlhqDsu9nZl9iU_bTPdFtVgMUcFEg1_v9pFBbcHtEY

Zasigurno ste već negdje pročitali kako je igra najvažniji „posao“ djeteta. No, prihvaćamo li zaista igru kao primarno sredstvo kroz koje dijete istražuje sebe i svoju okolinu, izražava svoje misli, osjećaje i poteškoće, razvija svoje motoričke, spoznajne, govorno-jezične vještine, samopouzdanje?
U nastavku su prijedlozi koje vam mogu pomoći u poticanju za dijete korisnog „poslovanja“ – igre vođene od strane djeteta :

 • Osvijestite da je svaka igra ono od čega dijete raste i što mu u tom trenutku treba. Iz svake igre ne mora proizaći znanje novoga slova ili matematičke operacije; neka fokus bude na zabavi, povezivanju i praćenju djeteta.
 • Djeca se različito igraju: netko više voli graditi, sastavljati, a netko se „boriti“ ili kuhati, slikati. Riječ je o stilovima igre i svaki je vrijedan; važno je pratiti djetetov interes.
 • Reflektirajte/komentirajte što vidite: time pokazujete da vidite dijete. Kada se igrate s djetetom dovoljno je komentirati ono što vidite: „Medo se ljuti jer mu je mama uzela loptu“. Nekada će vas dijete ispraviti: „Ne ljuti se medo nego mama pa mu je uzela loptu!“  i tada opet slušate dijete: „Aha, mama se naljutila pa je medi uzela loptu!“.
 • Najavite prekid: naglim prekidom aktivnosti koja im se sviđa i u koju su udubljeni povećavamo vjerojatnost frustracije zato je preporuka upozoriti dijete da do kraja igre ima još 10 – 5 – 3 minute kako bi se i samo postepeno pripremilo za kraj.
 • Igrati se s djetetom? Da, kada ono to želi pazeći da djetetu prepustite vodstvo: ono bira igru, organizira aktivnost, vodi razgovor i govori vama ono što želi, a vi to poštujete, ne „ispravljate“ igru („Ma to nije čaša, neka ti to bude mobitel“), dopuštate fizički grublju igru (sve dok nikoga ne boli ili dok netko ne kaže „stop“). Ako vas pak dijete ne treba, neka se igra samo, nesmetano ili s drugom djecom.
 • Nemam puno vremena! Većina se roditelja može poistovjetiti s ovom rečenicom pa čak i imati grižnju savjesti zbog toga, ali dobre vijesti su:
  • i 20-30 minuta nepodijeljene pažnje s djetetom (to znači da ste isključivo usmjereni na interakciju/igru s djetetom) je korisno za vaš odnos i razvoj djeteta,
  • u redu je reći „Vidim da se želiš igrati, ali ja sam umoran. Moram se prvo odmoriti pola sata i onda se možemo igrati“. Dani su kaotični i nije nam uvijek do igre. Davanjem ovakve povratne informacije pokazujemo djetetu da vidimo njega i njegove potrebe, a u isto vrijeme pazimo na sebe (jer i dijete treba roditelja koji je dobro!) čime se uči postavljati granice i razvija se samoregulacija (mora pričekati pola sata).
 • „Mamaaaa, meni je dosadno!“: Svijet oko nas i pregršt informacija dovelo je do toga da nam je tišina i dosada strana, pokušavamo popuniti „praznine“. Odustanemo li od nuđenja gotovih rješenja i potaknemo li dijete da samo osmisli što bi tu dosadu moglo zamijeniti stvaramo dobru priliku za učenje!
 • Dobar pobjednik i gubitnik: nije cilj da dijete pobijedi u svakoj igri kako bi bilo sretno, a  prevladavanjem „malih“ poraza razvijaju se vještine za kasnije teže životne poraze. A život ih nosi. U igranju, osvijestite i sebe kao modela kojega dijete gleda i od kojega uči: kako vi „gubite“ i kako se nosite s porazom?
 • Koje igračke? Ponuda igračaka je šarolika: puno boja, zvukova i drugih podržaja. No, „bogato“ podražajima i cijenom ne znači nužno najbolji odabir. Nekada su najpoticajnije one igračke koje ne nude ništa „gotovo“ nego pružaju djeci mogućnost da sami istraže što je što i što može biti npr. prazna rola papira može postati dalekozor.
 • Muške/ženske igračke? Društvo često nameće upravo ovakvu podjelu (djevojčice se igraju lutkama, dječaci se igraju autićima), no je li ona razvojno opravdana? Ako zaista prihvatimo da dijete svakom igrom istražuje i uči, onda nam neće neobično biti vidjeti dječaka koji gura kolica, oblači „žensku“ odjeću u vrtiću, djevojčicu policajku. Dapače, prihvaćajući igru koju dijete odabere šaljemo mu poruku da ga volimo baš takvo kakvo jest. Kada im je dopušteno birati uloge u igri možemo vidjeti kako oni doživljavaju svijet, što ih brine, kako empatiziraju. Jedan takav primjer možete pogledati na  https://www.kinder-4.ch/sr/filmfinder/puppen
 • Previše igračaka? Moguće! Ako vidite da se dijete ne igra s nečim u redu je skloniti te iste igračke na određeno vrijeme jer previše igračaka može biti ometajuće za dijete i smanjiti kvalitetu igre.
 • Upaljen ekran u pozadini: kada je moguće ugasite pozadinske ekrane i zvukom i slikom jer su takvi podražaji ometajući za dijete: prekidamo ih u aktivnosti, a nakon prekida se teže „vraćaju“ pa se tada manje i kraće igraju.

Igre tijekom ljetnih dana

Koje igre izabrati tijekom ljetnih dana? Sve one u kojima dijete uživa, a koje su ostvarive, ali ako vam nedostaje ideja, šaljemo nekoliko u nastavku:

KOD KUĆE (na otvorenom/zatvorenom)

 • Većina djece voli vodu pa uživaju u: vodenim balonima, pištoljima na vodu, malim bazenčićima (može i posuda/kadica za malu djecu), zalijevanju biljaka, „pranju“ po kući,
 • Trgovina: izaberite zajednički stvari koje ćete „prodavati“ u obiteljskoj trgovini, a neka dijete podijeli uloge prodavača/kupca, odredi cijene,
 • Pravljenje šatora: objesite plahtu/ručnik na stolicu/uže za sušenje rublja/stola i napravite šator u kojem održite piknik/odigrajte igru,
 • Gradnja od karata, origami, stvaranje vlastite slikovnice/stripa: dijete nacrta prvu „stranicu“, vi sljedeću i tako naizmjenično,
 • „Ledena kraljica“, Ples oko stolica,
 • Prikupljanje igračaka s kojima se dijete ne igra, razvrstavanje, i zajednički odlazak na mjesto gdje isto možete donirati.

NA PUTU
Putovanja mogu biti iscrpljujuća i za male i za velike. Osim zajedničkog pjevanja i razgovora, ovisno o dobi djeteta možete pokušati sa:

 • slikovnicama,
 • zagonetkama,
 • „Pogodi koga sam zamislila?“: zamislite osobu koju znate i vi dijete, a dijete dolazi do odgovora postavljajući pitanja na koje odgovarate samo s da ili ne,
 • „Tko ih skupi više?“: svaki igrač odabere „svoju“ boju i broji koliko vozila njegove boje je prošlo pored auta u 10 minuta. Igru možete ponavljati s drugim bojama ili dok ne stignete! 🙂
 • „Na slovo, na slovo“: od djeteta se traži da izmisli riječ koja počinje zadanim glasom; koja završava određenim glasom; gdje čuje u riječi na primjer glas Š; koja počinje glasom kojim je prethodna riječ završila: npr. koka – auto,
 • Izmišljanje riječi koje se rimuju kao npr. kos – bos, pila – žila,
 • „Leti, leti“,
 • Zamisli kako bi izgledao savršen dan kada bi sve bilo moguće,
 • Pronađi oko sebe: 2 stvari koje se čuju, 1 stvar koja ima miris, 3 stvari žute boje.

NA LJETOVANJU

 • Izrada vlastitih razglednica: crta se mjesto koje ste posjetili i piše poruka za razglednicu,
 • Pisanje/crtanje po pijesku ili slaganje likova od kamenčića,
 • Kafić: dijete može biti konobar, a vi posjetitelj,
 • Ogledalce: vi ili dijete pokazujete različite pokrete ili izraze lica, a ostali ponavljaju što vide,
 • Sve vodene aktivnosti :).