Preduskrsne aktivnosti u skupini „Srebrice“ DV „Katićan“

Preduskrsne aktivnosti u skupini „Srebrice“ DV „Katićan“

Vrijeme prije Uskrsa su obilježile proljetne teme. Svakodnevno smo pratili promjene na stablu badema, obližnjim dvorištima i livadicama šetajući do našeg mjesnog igrališta. Te promjene smo i likovno popratili dodavajući golom stablu od papira detalje.

Karakteristike proljeća koje smo promatrali iz dana u dan smo prerađivali kroz pjesme, dramatizacije, likovne aktivnosti u umjetničke doživljaje kroz igru.

Oko blagdana Blagovijesti smo posijali uskrsnu pšenicu, stavili je pod kartonsku kutiju i pratili kako iz tame niče novi  život. Na Veliki četvrtak smo isklijalom pšenicom okitili Kristov grob u crkvi svetog Nikole u Čilipima zadržavši tako i ove godine taj stari konavoski običaj.

Izrađivali smo čestitke za naše obitelji, pravili kaširana jaja od vune, bojali ispuhana jaja kojima smo ukrasili uskrsno stablo, ukrašavali košarice od papira za tradicionalno odnošenje pisanica iz vrtića svojim domovima.

Pred Cvjetnicu nas je tete Nikica učila plesti križiće od palme i cijele pome za blagoslov.

U Velikom tjednu nas je svojim stručnim i toplim  prisustvom i radom obradovala restauratorica Muzeja i galerija Konavala, gđa Sanja Pujo, ujedno majka dječaka iz naše skupine. Organizirala nam je dvije tematski povezane radionice, u susret Uskrsu i Danu Planeta Zemlje, povezavši dva datuma: 17.04. i 22.04. Nazvali smo ih „ Recikliraj, Uskrs čestitaj!“

Na prvoj radionici su djeca učila reciklirati papir.

Nakon dva dana su od gotovog papira ukrašavali jaja kojima smo ukrasili stablo masline u našem vrtu.

Odnoseći pisanice kućama, našim najmilijima smo zaželjeli:

„  Ovo jaje vama želi sreću, zdravlje, život cijeli!“

Odgojiteljice: Nike Sukno, Lucijana Potrebica i Luca Đurišić